מעורבות אזרחית

מעורבות אזרחית (דמוקרטיה 2.0)

בתרבות החברתית המפותחת ומתפתחת שלנו, המשוב של האזרחים הינו משאב חשוב עבור כל ממשל דמוקרטי. קבלת החלטות טובה דורשת פעמים רבות את הידע, הדעות והערכים של הציבור. יישום של החלטות שנויות במחלוקת תלוי בהסכמתם ובתמיכתם של האזרחים. ללא הבנה ומעורבות של האזרחים בקבלת ההחלטות, האמון בנציגי הציבור עשוי להתערער.

הדרך הטובה ביותר להבטיח את מעורבות האזרחים היא לפתוח את התהליך בפניהם ולאפשר להם למלא תפקיד פעיל בו – בהגדרת הסוגיות, בבחינת הפתרונות ובבניית סדרי עדיפויות עבור מדיניות הממשלה והחלטותיה. המעורבות המשמעותית הזו יכולה להתבטא במגוון שלבים, החל מהמחקר, דרך תכנון הפרויקט ועד ליישום המדיניות.

הדרך הטובה ביותר להבטיח את מעורבות האזרחים היא לפתוח את התהליך בפניהם ולאפשר להם למלא תפקיד פעיל בו – בהגדרת הסוגיות, בבחינת הפתרונות ובבניית סדרי עדיפויות עבור מדיניות הממשלה והחלטותיה

Citizen engagement

Qmarkets – פתרון שיטתי למעורבות אזרחית

התחום של שיתוף פעולה וניהול רעיונות הינו נפוץ למדי בקרב חברות פרטיות, והוא משמש הן ככלי המביא למעורבות העובדים והן כמנוע לצמיחה ולחדשנות. לאחרונה, יותר ויותר רשויות מקומיות ואף ממשלות מאמצות את הגישה הזו מתוך הבנה שעליהן ליצור ערוץ תקשורת יעיל עם האזרחים, שכן במציאות של ימינו לא ניתן להתעלם מהדעות ומהרעיונות של הציבור.

התוכנה לניהול רעיונות של Qmarket עושה שימוש בעקרונות המוכרים מהרשת – מעורבות, אינטראקטיביות, שיתוף פעולה וריבוי של קולות ודעות. באמצעותה, ארגונים ציבוריים יכולים לסגל תפישה של רעיונאות ולתת אפשרות לכולם להשתתף בפיתוח ובמימוש של רעיונות.

הפלטפורמה מאפשרת לרשויות מקומיות ולממשלות לבקש מאזרחים הצעות, רעיונות ופתרונות בנושאים ציבוריים – החל בפתרונות לבעיות יומיות כלליות, כמו שיטות להרחבת השטחים הירוקים ומענה לבעיות חניה, וכלה בבעיות בקנה מידה גדול כמו תמיכה באוכלוסיות מוחלשות ועידוד הכלכלה.

המטרה המרכזית של התוכנה של Qmarkets היא לתת מסגרת יעילה ושיטתית עבור דו-שיח עם קהילות גדולות. בניגוד לרשתות חברתיות, הפלטפורמה מתוכננת להבטיח שלכל דיון תהיה מטרה ברורה ותהליך מוגדר, כך כדי להבטיח קבלת החלטות והשגת תוצאות.

ניהול רעיונות מקצה לקצה

התוכנה של Qmarkets הינה פתרון מקיף לניהול רעיונות שמושג באמצעות שיתוף פעולה, ניתוח נתונים ושיטות הצבעה שונות. הפלטפורמה מאפשרת לארגונים ציבוריים לקבל רעיונות מהקהילה ולנהל את מחזור החיים של הרעיונות הללו שלב אחר שלב, עד לכדי הכרה של הרעיונות הטובים ביותר ויישום שלהם.

השלב הראשון בתהליך הוא איסוף רעיונות. מנהל הפלטפורמה (האדמיניסטרטור) מגדיר “אתגר” ומבקש את עזרת הציבור במציאת פתרונות עבורו. בדרך כלל, ה”אתגרים” הללו זמינים למשך זמן מוגבל. במהלך הזמן אזרחים יכולים להציע רעיונות, לדרג רעיונות של אחרים ולהגיב עליהם, או לתמוך ברעיונות קיימים ולפתח אותם.

ברגע שהזמן תם וה”אתגר” נסגר בפני הצעות חדשות, הצעד הבא יהיה סינון וניתוח הרעיונות שהועלו. הפלטפורמה מציעה מגוון של כלים ייחודיים לניהול הזרימה של המידע ולזיהוי הרעיונות הטובים ביותר. ההערכה והניתוח נעשים באמצעות תהליך גמיש מאוד, בעל תצורה ייחודית אשר ניתן להתאימה בקלות לתרבות ולמדיניות של הארגון.

תהליך ההערכה יכול לכלול יסודות נוספים. ביניהם, סקירת רעיונות על ידי מומחים וקבוצות עבודה, הצבעות נוספות על ידי קהילות מצומצמות יותר תוך שימוש בשיטות דירוג מתקדמות, ואישור הרעיונות על ידי מנהלים בכירים לפני שלב הביצוע. מחזור חייו של הרעיון מנוהל באופן מקוון לחלוטין באמצעות התוכנה של Qmarkets, ומספק לקהילה שקיפות מלאה של התהליך.

התועלת של מעורבות אזרחית:

  • מתן אפשרות לרשויות מקומיות ולממשלות לכלול ריבוי קולות ודעות
  • חיזוק אמון הציבור בנציגים שלו
  • שיפור זמינות המידע לאזרחים
  • קידום פתרון בעיות יצירתי
  • הגברת שקיפות הממשלה

 

מדוע Qmarkets?

  • תהליך יעיל ושיטתי המניב תוצאות
  • ממשק אינטואיטיבי וידידותי למשתמש
  • מגוון רחב של כלי הצבעה ודירוג
  • גמישות בתהליך העבודה על הרעיונות
  • הזדמנות לערב את הקהילה במגוון שלבים בתהליך

engagement

Business Innovation Brief